Semínková pomazánka se sušenými rajčaty Rychlé večeře / vegan

Tento recept má svůj příběh a myslím, že by byla škoda se o něj nepodělit. Když jsme začala jíst čistě rostlinnou stravu, tak jsem se přidala na FB ke skupině, kde si vegané předávají recepty. A velkým hitem tady byl veganský salám. Nepřikládala jsem mu moc velkou váhu, protože po uzeninách se mi, narozdíl do veganů, kteří na stravu najeli kvůli zvířatům, nikolik kvůli zdraví jako já, nestýská….

Když jsem ale přemýšlela čím naplnit listové těsto na slano, tak jsem si uvědomila, že bych mohla zkusit použít podobný proces… a tak vznikl recept na jednu skvělou pomazánku, kterou doporučuji vyzkoušet i všežravcům. Opravdu stojí za to.

Budete potřebovat semínka a ořechy. Vyzkoušela jsem různé kombinace a vždy to vyšlo skvěle. Důležité je vše na několik hodin namočit. Tady je kombinace mandlí, slunečnicových a dýňových semínek. Vyzkoušenou mám i kombinaci slunečnice, dýňové a lněné.

 

Dále budete potřebovat sušená rajčata v oleji, česnek a sladkou papriku. Já koupila uzenou papriku a ta je ještě lepší – dává tomu takový uzený šmak…

Sušených rajčat by mělo být cca 100g a semínek a ořechů dohromady 150g.

Nejdříve si rozmixujeme rajčata s česnekem.

 Poté přidáme semínka, himalájskou sůl, pepř a trochu chilli omáčky (nebo sušeného chilli). Pokud to bude moc husté, tak přidejte buď lžíci vody nebo oleje z rajčat. Vzniklou pomazánku namažte na listové těsto a posypejte veganským parmezánem – což je rozmixovaná směs kešu oříšků a lahůdkového droždí. Lahůdkové droždí se prodává sušené ve zdravé výživě a je opravdu dobré, chuťově nemá s tím klasickým droždím nic společného… doporučuji vyzkoušet. Zarolujeme a krájíme na centimetrové kousky. Trojúhelníky nebyl záměr, tak nějak se to zformovalo samo 🙂 Ještě na plechu můžete posypat vegan parmezánem. Samozřejmě si můžete i do těsta i navrch dát klasický sýr, pokud jej jíte… A skvělá večeře se zeleninovým salátem je tady…. Vegan listové těsto můžete koupit v Lidlu. Zbylou směs jsem podle původního receptu zabalila do fólie a dala na 12 hodin do ledničky. Bohužel neztuhla. Kdybych byla muž, asi si to beru osobně, že mi nic netuhne, ale jako žena jsem k tomu přistoupila kreativně 🙂 Část jsem nazamala jako pomazánku na chleby a nemělo to chybu. Myslím, že chuťově vítězí i nad slunečnicovou pomazánkou.  Zbytek jsem zapekla s brambory a zeleninou. Přidala jsem ještě country koření.  Před vložením do trouby jsem zalila mandlovou smetanou.  Spolu s červenou řepou to nemělo chybu.   A když už jsme u těch příběhů jídla, tak tady je ještě jeden. Stále se snažím vychytat čistě celozrnné pečivo. Tentokrát to měly být špaldové celozrnné bulky se semínky uvnitř i navrch. Bohužel po hodině a půl kynutí to byla stále taková hutná koule… Nerada plýtvám jídlem a tak to neskončilo v koši, ale podle hesla čím větší plocha, tím víc křupavé kůrky jsem z těsta udělala tenkou placku a potřela ji olivovým olejem a posypala semínky. Po upečení byla kůrčička opravdu křupavá a nejen ona. Díky tenké placce to chutnalo jako křupavé krekery. 

Nakonec se semínkovou pomazánkou úžasná věc.

PS. Vysvětlení k barvě pomazánky – hodně záleží na barvě sušených rajčat, tentokrát byly takové oranžovější… a taky je to focené večer pod umělým světlem…  🙂 

 

Z placky zbyl do druhého dne jen malý kousek…. a i ten našel uplatnění v Hraškové polévce.

Opravdu mi tam nechybí čárka, tahle polévka vznikla jako znouze ctnost – do deseti minut ji máte na stole…

Na troše olivového oleje osmahněte jednu nadrobno nakrájenou menší cibuli, tři stroužky česneku na plátky, zalije zeleninovým vývarem (já používám vodu a sypkou směs od Alnatury nebo Wurzl) a vrchovatou lžíci Hrašky, chvíli povaříme, přidáme trochu sojové smetany a hotovo…

 V době, kdy se nám polévka provařuje si nakrájíme placku na kostičky a nasucho opečeme s dýňovými semínky.
Polévku rozmixujeme ponorným mixérem, případně dochutíme (dala jsem lžičku sojové omáčky).

 

Komentáře