Slíbila jsem tipy, kam se zajít podívat v Banské Štiavnici – dále jen BŠ. Určitě toho najdete na internetu spousty, ale já mám tyto tipy:
- TerraPermonía – tu musím zmínit jako první. Ideální, když jste s dětmi, venku není hezky (tedy u nás bylo, přesto jsme tam několik hodin nadšeně strávili). Jedná se o zážitkové tvůrčí dílny. Za 4 euro za osobu si můžete vyrobit neomezený počet výrobků. Mají tam elektrické lupénkové pilky, kde si podle vlastního nápadu nebo podle mnohých předloh můžete vyříznout, zabrousit a pomalovat cokoli. Pak tu je řezačka (horký drát) na polystyren. Také si můžete zkusit vyrazit písmena do plastových štítků. V točícím bubnu, který si sami roztáčíte nadekorovat papíry, usušit je v mikrovlnce – to jsem viděla poprvé, že se dá využít na sušení papíru a pak si vyříznout v takových velkých big shotech masku, skládačku krabičky apod. Ještě je tu kovodílna, ale ta byla v době naší návštěvy zavřená. Dále tu mají místnost, kde se vyblbnete při nasvěcování a zhasínání u stěny natřené fosforovou barvou. Za další poplatky můžete navštívit hernu s legem nebo s vláčkem, ale tam my jsme nešli… už tak jsme tam strávili asi pět hodin.
- Banka lásky – nejdřív budete mít pocit, že je to zase nějaká komerce, ale pak zjistíte, že se jedná o skvělý projekt, který je financován dvěma zapálenými lidmi, kteří koupili dům v žalostném stavu, ve kterém kdysi bydlela Marina, pro kterou napsal básník Sládkovič nejdelší báseň na světě. Teď dům rekonstruují a budují v něm muzeum a banku lásky. Návštěva stojí za to. Celé je to udělané moc hezky, překvapí vás mluvící obrazy, spousta detailů a hlavně samotná banka lásky, ze které je vidět vchod do štoly, kde se kdysi těžily drahé kovy. A pokud chcete projekt podpořit, můžete si koupit svou schránku pro svou lásku v jejich trezoru. Nebo si jen změřit sílu vaší lásky a spoustu dalších zajímavých věcí. Prohlídka je každou celou hodinu.
- Nebylo by to správné doporučení, kdybych nepřidala kavárnu. Tam jsem si zašla sama, na doporučení mé kamarádky ze Slovenska Moniky. Jmenuje se Divná paní a najdete ji na hlavní třídě. Určitě si ji projděte celou a všímejte si drobných detailů. Bavila mne. Pokud máte rádi staré zašlé časy, tak si tady užijete…. Nakonec jsem se posadila na zahrádce. Káva i drink byly skvělé a hlavně mne obsluhovala servírka, která je svým úsměvem, vzhledem i mluvou neuvěřitelně podobná naší Aničce Polívkové. Musela jsem jí to říct.. usmála se a řekla, že jí to říká každý Čech, který tam přijde.
- Tak a dost bylo povalování… určitě si BŠ obejděte kolem dokola. Můžete vystoupat lesní stezkou k Novému kostelu a cestou se třeba naučit rozpoznávat druhy javorů jako já… tak schválně – jaké jsou to javorové listy?? Správnou odpověď najdete na konci článku… a nebo trhat maliny… a cestou zpět se třeba stavit podívat na největší slovenský betlém – vstupné je jedno euro, ale pozor, mají tam polední přestávku.
- Pokud jste teď četli o betlému, tak jste se dozvěděli o Štiavnické Anče – což je takový ten vláček-nevláček, co jezdí po městě. Tak tím jsme nejeli, protože rádi chodíme pěšky a navíc se Aničce nelíbilo to jméno. A když chodíte pěšky objevíte mnohem víc – třeba prodejnu s výtvarnými potřebami… tak tu musíte hned navštívit a nejdete tady spoustu zajímavých isnpirací a tipů. Nebo třeba Klopačku, která kdysi svolávala horníky do práce. Dnes je v ní krásná čajovna. Také můžete zajít do Starého zámku, který se teď částečně rekonstruuje, ale i tak je kolem něj co k vidění.
- Určitě ale nevynechejte procházku na dominantu BŠ– Kalvárii. Je vidět zdaleka, protože se tyčí na velkém kopci. Z města k ní můžete dojít pěšky, sice chvíli jdete podél silnice, ale stojí to za to. Ti lenivější pod ní mohou přijet autem, je tu i malé parkoviště. Ale pokud bych bydlela v BŠ, tak bych šla určitě pěšky. Jednotlivá zastavení nás lehce hodili o rok zpět do Jeruzaléma, zcela na vrcholu jsme obdivovali jak krásně probíhá oprava vrchního kostela a kochali se vyhlídkou. Tohle místo prostě musíte vidět, když budete v BŠ.
- Přímo u BS je několik jezer na koupání, ale pokud se budete chtít prohřát, tak si zajeďte do termálního koupaliště Vyhne. Užijete si tady tobogán, obrovskou klouzačku, bazén s tryskami, můžete si vytvořit vlnobití a nebo se potápět do hloubky 4m. A když vyjdete úplně nahoru pod dřevěnou sochu, najdete tu potůček, termální pramen, ve kterém se můžete projít a užít si teplou vodu i na vaše chodidla. A já jsem si ještě střihla jeden most ze stoje, který dělám každý rok v létě, abych si ověřila, že moje tělo ještě funguje. Většinou k tomu využívám pláží, ale protože se letos k moři nechystám, využila jsem prostor koupaliště.
- Ještě než odjedete z Vyhne, nechte auto zaparkované u koupaliště, přejděte silnici a jděte vlevo a najdete turistickou cestu ke kamennému moři. Až tam dojdete pochopíte, proč jsem si neriskla dělat ten most tam… obrovské množství kamenní vás ale určitě bude fascinovat a procházka k němu je velice příjemná.
- V okolí BŠ je jsou ještě jedny termální lázně – Sklené Teplice. Je tam také koupaliště, mnohem menší než to ve Vyhne, ale také klasický lázeňský komplex, jaký znáte třeba z našich Františkových Lázní. Můžete si zde objednat termální koupel v jeskyni, kde voda má 42st, což jsme původně chtěli, ale bohužel nám tam nepustili Aničku, které je deset, protože vstup je až od 12 let. Ale opět se můžete projít parky s jezírky, ochutnat teplé termální prameny a zarelaxovat si třeba v termálním bazénu.
- Kolem BŠ je krásná příroda a tak by stálo za hřích neudělat si výlet. Přímo k tomu vybízí kopec Sitno, k němuž vede cesta sice do kopce, ale chráněnou krajinnou oblastí. A pokud budou děti chvíli brblat, že je to do kopce, tak můžete někoho vyslat napřed, aby dělal šipky a značení. Cestou na vrchol si to pod tímto rozcestníkem střihněte vlevo a zajděte si i na zříceninu hradu. Je to lepší i v tom, že 257 schodů, které vedou na vrchol je lépe scházet dolů než nahoru. Na vrcholu Sitna je rozhledna, ale ta je bohužel momentálně (červenec 2019) v rekonstrukci, ale dobré je, že hospůdka funguje a zasloužené pivo si můžete dát. Cestou dolů můžete zajít k jezeru a vykoupat se.
- Možností jak si užít Bánskou Štiavnici je opravdu spousta. A já jsem v předchozím článku ještě tip na jídlo. Kousek od centra BŠ je UV Pizzeria, kde dělají pizzy v peci na dřevěném uhlí a jsou naprosto luxusní. Obsluha je rychlá, stejně tak kuchaři. Mají i celozrnný špaldový základ a pokud si přinesete vlastní veganský sýt, tak s tím také nemají problém. A pizza byla opravdu luxusní.Tak to je něco málo tipů na volný čas v krásném hornickém městě na Slovensku. A jak jsem psala již v předchozím článku – díky společné řeči se tu stále budete cítit jako doma…
A nakonec rozluštění hádanky… tak co, věděli jste??
Komentáře