Perník s červenou řepou Moučníky / vegan

Od doby, kdy se snažím jíst pouze rostlinnou stravu, se trošku vyhýbám sladkému pečení, protože se mi většinou pečené věci moc nedařily. Prostě když nechcete používat výhradně bílou mouku a vajíčka, tak je to trošku těžší….  ale když jsem viděla recept od Zdravě jíst, tak jsem se rozhodla to zkusit…

Náhradou vajíčka v tomto receptu je lněné semínko. To namelte na jemno.

Zkoušela jsem ho i nemleté a taky funguje. Tady jsem chtěla zkusit tu druhou variantu.

Jak uvidíte, výsledek mého receptu je trošku jiný než autorky receptu. Možná proto, že jsem nepoužila přesně stejné suroviny, protože jsem je doma neměla a naopak jsem do něj přidala ořechy, které mám v perníku ráda…

Nicméně výsledek je výborný a pochutnala jsem si.

 

 Dále budete potřebovat (dělala jsem poloviční množství než v původním receptu) – 1 hrnek mouky (půl napůl polohrubá a celozrnná špalda), pět lžic třtinového cukru, jedna menší řepa, 1/4 hrnku oleje (já použila sezamový), lžíce kakaa, lžíce povidel, lžička perníkového koření, půl kypřícího prášku, 120ml makového mléka.  Řepa se mi nechtěla strouhat a tak jsem jí rozmixovala s makovým mlékem a olejem dohladka.  Lněné rozmixované semínko namočte ve vodě – na tři lžíce semínka asi pět lžic vody. Za cca čtvrt hodiny vznikne taková gelovitá směs, která funguje v těstu místo vajíčka.  Smícháme směs i s ostatními surovinami. Na závěr vmíchejte nahrubo nasekané vlašské ořechy.  Vylijeme do pečicím papírem vystlaného plechu. Pečeme na 180st cca 30 minut. Vyzkoušíme špejlí, zda je hotovo.  Po upečení trošku popraskal.  Praskliny schováme pod čokoládovou polevou, kterou jsem připravila z čokolády na vaření a kokosového oleje.

Můžete ještě posypat strouhaným kokosem, přidat ořechy apod.

Nemám ho tak nadýchaný jako v původním receptu, ale chuťově je moc dobrý….  a nebojte, řepu tam necítíte, udělá jen tu „vlhkost“ perníku.

 

Komentáře