Využití nejrůznějších textur a razítek na FIMO hmotu jsme vám již na stránkách představila.
Ale věděli jste, že na hmotu lze i klasicky razítkovat???
Jako podklad pro razítkování můžete použít jednobarevnou hmotu či blend.
Já jsem využila zbytky, které jsem jen dala k sobě a zplacatěla a několikrát projela strojkem, jako když se blenduje…
A kupodivu vznikl blend (původně jsme jen chtěla zbytky smíchat a použít je jako jednobarevnou světle fialovou hmotu). Dále budete potřebovat nějaká ta razítka (textury), akrylovou destičku a razítkovací barvu. Mám vyzkoušené razítkovací podušky Athena, které jsou určené na razítkování textilu, díky tomu barva drží na hmotě moc dobře. Nabízíme je v několika barvách. Na čistou akrylovou destičku, kterou lehce navlhčete pomocí ubrousku, přitiskněte texturu (razítko).
Povrch přejeďte razítkovací poduškou.
Texturu (razítko) notová osnova můžete zakoupit v našem e-shopu jako pozitiv i negativ.
Otiskněte na hmotu. Pokud více zatlačíte, budete mít otisk zároveň reliéfní. Ale můžete razítkovat jen lehce po povrchu, záleží jen na vás a na tom, jak chcete, aby vypadal výsledek. Orazítkovanou hmotu nechte pár minut zaschnout. Poté se již inkoust nemaže a můžete s ním pracovat dál. Mezi tím si vlhkým ubrouskem očistěte texturu.
Připravte si požadovaný tvar. Můžete použít vykrajovátka.
Já jsem zde zvolila obdélník, protože vám chci ukázat využití vykrajovátka vlnka.
Konec natočte na špejli, získáte tak rovnou tunýlek na provlečení závěsu. Celé položte na vykrajovátko. Vykrajovátkem můžete zároveň i vykrajovat. Ze zbytku nakrájejte proužky a natočte je na čínské jídelní hůlky. Vše upečte. Zapečený inkoust drží na hmotě dobře, není třeba dalšího lakování apod. Ale pokud chcete mít jistotu pro otěru, doporučuji nalakovat matným lakem ve spray. Samozřejmě můžete vyrobit i dutý tvar….
Nebo použít jiný typ razítka… opravdu se zde meze nekladou.
Návod na výrobu dutých razítkovaných šperků najdete kromě jiných v mé knize HRAJEME SI S FIMO HMOTOU.